Czym jest tarczyca?

Endokrynologia jest gałęzią medycyny, która zajmuje się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem schorzeń układu dokrewnego.
Największym gruczołem wewnątrzwydzielniczym (dokrewnym) jest tarczyca. Jest to narząd składający się z dwóch płatów połączonych cieśnią, umiejscowiony w okolicy szyi. Ten niepozorny, niewielkich rozmiarów organ odpowiada za wytwarzanie oraz wydzielanie hormonów: trijodotyroniny i tyroksyny, które wpływają bezpośrednio na regulację wielu procesów zachodzących w organizmie, na termogenzę, a także mają wpływ na przebieg reakcji metabolicznych.

Guzki tarczycy

Miąższ tarczycy fizjologicznie jest jednorodny, jednak zdarza się, że w obrębie narządu tworzą się zmiany nazywane guzkami tarczycy. Twory te mogą występować pojedynczo lub też tworzyć skupiska. Mogą być wyczuwane palpacyjnie, jednak niejednokrotnie uwidaczniane są dopiero podczas badania ultrasonograficznego.
Nieprawidłowości w strukturze tarczycy tj. guzki tarczycy statystycznie częściej występują u kobiet. W większości okazują się być zmianą łagodną. Rozwijają się pod wpływem współdziałania wielu czynników, z których bardzo istotnym jest niedobór jodu w organizmie.
Guzki tarczycy, zwłaszcza te, których średnica przekracza 1 cm, powinny być poddane biopsji cienkoigłowej aspiracyjnej w celu wykluczenia zmian o charakterze nowotworowym. W większości przypadków guzek okazuje się być zmianą łagodną. Jednak nawet guzki łagodne powinny być objęte obserwacją, gdyż z czasem mogą stać się zmianą złośliwą. W obrębie miąższu tarczycy mogą występować także zmiany o twardej konsystencji, nierównym kształcie, szybko powiększające się, co może wskazywać na obecność zmiany o charakterze złośliwym.

Choroby tarczycy - leczenie

Terapia chorób tarczycy zwykle opiera się na leczeniu farmakologicznym. W przypadku podejrzenia zmiany złośliwej oraz guzków o większych rozmiarach, które przez wzgląd na swoją objętość mogą powodować ucisk naczyń krwionośnych i tchawicy, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym.
Standardowy zabieg chirurgiczny wykonywany w przypadku występowania raka tarczycy polega na wycięciu zmiany wraz z częścią tarczycy lub jeśli to konieczne usuwany jest cały narząd. W ramach terapii najczęściej lekarz wprowadza leczenie promieniotwórczym izotopem jodu i hormonami tarczycy.

Dotychczas zabieg chirurgiczny był jedyną opcją leczenia operacyjnych guzów tarczycy. Wraz z rozwojem medycy powstały nowe, o niewielkim stopniu inwazyjności, bezpieczne technologie umożliwiające leczenie zmian nowotworowych. Jedną z tych technologii jest ECHOLASER, który znajduje zastosowanie w leczeniu guzów tkanek miękkich (tarczycy, prostaty, a także guzów wątroby). To nowoczesna, bezpieczna i mało inwazyjna metoda osiągająca bardzo dobre rezultaty w przypadku leczenia guzków tarczycy.

W przypadku nowotworu złośliwego, konieczne jest leczenie operacyjne. Więcej informacji w zakładce Rak tarczycy.

ZALETY ECHOLASERA

WSKAZANIA

Technologia ECHOLASER jest skierowana do pacjentów przede wszystkim ze zmianami łagodnymi w obrębie miąższu tarczycy oraz u których guzy są na tyle duże, że uciskają na naczynia krwionośne, powodują problemy z przełykaniem bądź widoczny efekt kosmetyczny.

Istnieje możliwość asystowania przy zabiegu lekarza kierującego. Wymaga to wcześniejszego ustalenia z administracją placówki. Naszym celem jest przekazanie rzetelnej informacji na temat procedury zabiegu, tak by dalsze leczenie pacjenta przebiegało płynnie i efektywnie.

NAPISALI O NAS

Mamy zaszczyt poinformować, że portal MedOnet opublikował wywiad z naszym specjalistą – Panem doktorem Piotrem Paulem. Wywiad dotyczy szczegółów zabiegu leczenia łagodnych guzków tarczycy Echolaserem – kto kwalifikuje się do zabiegu, na czym on polega i in. Zachęcamy do zapoznania się z treścią a portalu MedOnet: 

https://www.medonet.pl/leczenie-guzkow-tarczycy-innowacyjnym-echolaserem,artykul,32339814.html

Dla Państwa wygody publikujemy także treść wywiadu

"Operacja bez skalpela" - wywiad z lek. Piotrem Paulem w Tygodniku Niedziela

REZULTATY

  • zmniejszenie objętości guzka tarczycy, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, w oparciu o proces laserowo indukowanej cytoredukcji (zmniejszenia masy i ilości komórek);

 

  • całkowita ablacja złośliwych guzów szyi, z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa;

KONTROLA PO ZABIEGU

  • USG bezpośrednio po zabiegu (w cenie),
  • wizyta kontrolna w cenie zabiegu

LEKARZE

lek. Piotr Paul

Patomorfolog

lek. Elżbieta Deptuła-Krawczyk

Endokrynolog, choroby wewnętrzne

lek. Monika Supeł patomorfolog

lek. Monika Supeł

Patomorfolog