Biopsja cienkoigłowa tarczycy

Pojawiający się ucisk w obrębie szyi, wyczuwalne guzki czy powiększone węzły chłonne to pierwsze objawy zmian nowotworowych tarczycy, z którymi należy udać się do poradni endokrynologicznej. Wykonanie badania USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego to jedne z pierwszych badań diagnostycznych w gabinecie lekarskim. Nie są one jednak zawsze wystarczającym źródłem informacji a lekarz potrzebuje potwierdzenia, aby postawić ostateczną diagnozę. W przypadku wątpliwości zostaje zlecone badanie BIOPSJI cienkoigłowej tarczycy.

Biopsja jest to zabieg polegający na pobraniu komórek lub fragmentu tkanki narządu bądź guza, który po odpowiednim przygotowaniu poddawany jest badaniu laboratoryjnemu. Pobranie materiału następuje przy użyciu bardzo cienkiej igły z miejsca zmienionego chorobowo. Badaniu towarzyszy równoległa kontrola ultrasonograficzna, a pacjent ułożony jest z maksymalnie odchylona głowa do tyłu w pozycji na plecach. Biopsja cienkoigłowa poza ukłuciem jest całkowicie bezbolesna i nie wymaga żadnych środków przeciwbólowych ani przed, ani po jej wykonaniu. Przypomina zastrzyk domięśniowy. Zaletą tej metody jest możliwość uzyskania materiału do oceny cytologicznej z guzów położonych głęboko wśród tkanek, w sposób mało inwazyjny, niewymagający znieczulenia ogólnego i bez konieczności pobierania wycinka.
Biopsje cienkoigłowe tarczycy pozwalają na znalezienie często bezobjawowych (we wczesnym okresie) nowotworów tarczycy, które również z ogromnym sukcesem mogą być wyleczone operacyjnie.
Lekarz na podstawie wyniku badania, które otrzymuje po ok 2 tygodniach przystępuje do omówienia dalszego planu leczenia z pacjentem.

Wskazaniami do wykonania BIOPSJI cienkoigłowej są:

Cienkoigłowa BIOPSJA tarczycy AlfaMedica służy do potwierdzenia lub wykluczenia procesu złośliwego, dzięki czemu pacjent może szybko zostać poddany operacji lub uniknąć zabiegu chirurgicznego.
Zdiagnozowane również zostają:

Jak się przygotować do badania?

Na badanie pacjent zostaje skierowany przez lekarza prowadzącego lub specjalistę endokrynologa. Przed badaniem należy zgłosić lekarzowi informacje dotyczące skłonności do krwawień, uczulenia na zewnętrzne środki odkażające oraz przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi np. Polocard, Acard czy Aspiryna. Środki te należy odstawi na 3 dni przed planowanym zabiegiem, po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub kardiologiem. Nie należy wykonywać badania podczas aktywnej infekcji oraz w przypadku kobiet w okresie menstruacji. Badanie na ogół jest bezpieczne. Bardzo rzadko może wystąpić krwiak w miejscu wkłucia igły. Po przybyciu do Centrum Medycznego AlfaMedica, pacjent zostanie poproszony o uzupełnienie świadomej zgody na zabieg biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej pod kontrolą USG.

Wynik i co dalej?

W przypadku wykrycia złośliwych zmian należy niezwłocznie udać się na konsultację onkologiczną. Warto wiedzieć, że tylko 5-10% ma charakter złośliwy i wymaga zabiegów operacyjnych. Wczesna diagnoza oraz szybkie podjęcie leczenia dają szansę na całkowite wyleczenie.

Jeżeli wynik przedstawia łagodne zmiany w obrębie miąższu tarczycy, a guzy są na tyle duże, że uciskają na naczynia krwionośne powodując problemy z przełykaniem bądź widoczny defekt kosmetyczny, można skorzystać z terapii ECHOLASER.

ECHOLASER jest to innowacyjna metoda będąca alternatywą dla tradycyjnych zabiegów chirurgii onkologicznej i szansą dla pacjentów ze zmianami nowotworowymi na szybszy powrót do zdrowia.

Więcej o leczenie tarczycy Echolaserem

Badania biopsji cienkoigłowej tarczycy oraz zabiegi ECHOLASER w Centrum Medycznym Alfamedica wykonuje lek. med. Piotr Paul.