Czym jest tarczyca?

Endokrynologia jest gałęzią medycyny, która zajmuje się zarówno diagnozowaniem, jak i leczeniem schorzeń układu dokrewnego.
Największym gruczołem wewnątrzwydzielniczym (dokrewnym) jest tarczyca. Jest to narząd składający się z dwóch płatów połączonych cieśnią, umiejscowiony w okolicy szyi. Ten niepozorny, niewielkich rozmiarów organ odpowiada za wytwarzanie oraz wydzielanie hormonów: trijodotyroniny i tyroksyny, które wpływają bezpośrednio na regulację wielu procesów zachodzących w organizmie, na termogenzę, a także mają wpływ na przebieg reakcji metabolicznych.

Guzki tarczycy

Miąższ tarczycy fizjologicznie jest jednorodny, jednak zdarza się, że w obrębie narządu tworzą się zmiany nazywane guzkami. Twory te mogą występować pojedynczo lub też tworzyć skupiska. Mogą być wyczuwane palpacyjnie, jednak niejednokrotnie uwidaczniane są dopiero podczas badania ultrasonograficznego.
Nieprawidłowości w strukturze tarczycy statystycznie częściej występują u kobiet i w większości okazują się być zmianą łagodną. Rozwijają się pod wpływem współdziałania wielu czynników, z których bardzo istotnym jest niedobór jodu w organizmie.
Guzki tarczycy, zwłaszcza te, których średnica przekracza 1 cm powinny być poddane biopsji cienkoigłowej aspiracyjnej w celu wykluczenia zmian o charakterze nowotworowym. W większości przypadków guzek okazuje się być zmianą łagodną, jednak i one powinny być objęte obserwacją, gdyż z czasem mogą stać się zmianą złośliwą. W obrębie miąższu tarczycy mogą występować także zmiany o twardej konsystencji, nierównym kształcie, szybko powiększające się, co może wskazywać na obecność zmiany o charakterze złośliwym.

Choroby tarczycy - leczenie

Terapia chorób tarczycy zwykle opiera się na leczeniu farmakologicznym, jednak w przypadku podejrzenia zmiany złośliwej oraz guzków o większych rozmiarach, które przez wzgląd na swoją objętość mogą powodować ucisk naczyń krwionośnych i tchawicy, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu chirurgiczny.
Standardowy zabieg chirurgiczny wykonywany w przypadku występowania raka tarczycy polega na wycięciu zmiany wraz z częścią tarczycy lub jeśli to konieczne usuwany jest cały narząd. W ramach terapii najczęściej lekarz wprowadza leczenie promieniotwórczym izotopem jodu i hormonami tarczycy.

Dotychczas zabieg chirurgiczny był jedyną z opcji leczenia operacyjnych guzów tarczycy.
Wraz z rozwojem medycy powstały nowe, o niewielkim stopniu inwazyjności, bezpieczne technologie umożliwiające leczenie zmian nowotworowych. Jedną z tych technologii jest ECHOLASE, który znajduje zastosowanie w leczeniu guzów tkanek miękkich (tarczycy, prostaty, a także guzów wątroby). To nowoczesna, bezpieczna i mało inwazyjna metoda osiągająca bardzo dobre rezultaty w przypadku leczenia guzków tarczycy.

ZALETY ECHOLASERA

 • bardzo niewielki stopień inwazyjności zabiegu,
 • procedura wykonywana w warunkach ambulatoryjnych
 • zabieg precyzyjnie niszczy zmianę chorobową, minimalizując ryzyko uszkodzenia sąsiadujących tkanek
 • brak konieczności hospitalizacji
  (pobytu w szpitalu)
 • krótki czas zabiegu (około 30 min),
 • znacznie skrócony czas rekonwalescencji w porównaniu do tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, - brak bólu pozabiegowego,
 • brak blizn,
 • w większości przypadków brak konieczności zastosowania terapii hormonalnej,
 • wpływ na walory estetyczne,
 • poprawa komfortu życia poprzez zmniejszenie ucisku na tchawicę i naczynia krwionośne,

WSKAZANIA

Technologia ECHOLASER jest skierowana do pacjentów przede wszystkim ze zmianami łagodnymi w obrębie miąższu tarczycy oraz u których guzy są na tyle duże, że uciskają na naczynia krwionośne, powodują problemy z przełykaniem bądź widoczny efekt kosmetyczny.

Istnieje możliwość asystowania przy zabiegu lekarza kierującego. Wymaga to wcześniejszego ustalenia z administracją placówki. Naszym celem jest przekazanie rzetelnej informacji na temat procedury zabiegu, tak by dalsze leczenie pacjenta przebiegało płynnie i efektywnie.

REZULTATY

 • zmniejszenie objętości guzka tarczycy, a w rezultacie stopniowe i stałe ustępowanie objawów, w oparciu o proces laserowo indukowanej cytoredukcji (zmniejszenia masy i ilości komórek);

 

 • całkowita ablacja złośliwych guzów szyi, z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa;

KONTROLA PO ZABIEGU

 • USG bezpośrednio po zabiegu (w cenie),
 • wizyty kontrole po miesiącu, 3 miesiącach i pół roku w cenie zabiegu